Jak prawidłowo zaplanować instalacje PV
Jaki rodzaj instalacji
Na początek należy rozstrzygnąć jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej nas interesuje. Dotychczas najbardziej popularny rozwiązaniem jest instalacja On-gird, czyli taka która wyprodukowaną energię oddaje do sieci energetycznej celem jej tam zmagazynowania. Podczas gdy nie pracują panele PV, odbieramy zmagazynowaną nadwyżkę energii z sieci. W instalacjach do 10kW jest to obecnie 80% do odbioru w ciągu roku. Dla instalacji powyżej 10kW, ale do 50kW jest to 70%. Jednak taki stan trwa do końca marca 2022 r.
W chwili obecnej (od kwietnia 2022 r.) najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu PV w wersji hybrydowej z magazynem energii. Umożliwia to produkcje energii na bieżące potrzeby, gdzie nadmiar energii ładuje magazyn akumulatorów, a dopiero pozostała nadwyżka jest odsprzedawana do zakładu energetycznego. Natomiast w przypadku gdy ogniwa nie pracują, użytkownik w pierwszej kolejności pobiera energię z magazynu, a dopiero po jego wyczerpaniu dokupuje energię z sieci. Dlatego w przypadku instalacji PV bardzo istotnym jest optymalny dobór mocy paneli i pojemności magazynu energii.
Dobór mocy paneli fotowoltaicznych
Sumaryczna moc zainstalowanych paneli wyrażona w kWp powinna być dobrana optymalnie do potrzeb użytkownika instalacji PV. Jest to jeden z decydujących czynników gwarantujących optymalne korzyści wynikające z instalacji fotowoltaicznej. Logicznie rzecz biorąc są trzy możliwości w tym względzie. Oprócz optymalnego doboru mocy, instalacja może być niedoszacowana lub przeszacowana. Jednak tylko właściwy dobór mocy gwarantuje bardzo niskie rachunki za energię elektryczną
W przypadku doboru paneli o zbyt małej mocy wytwarzane przez nie energia może okazać się niewystarczająca do pokrycia potrzeb odbiorcy. Wtedy brakujący prąd pobierany jest z sieci energetycznej, a co za tym idzie rachunki zwiększają się. Natomiast gdy zainstalujemy panele o zbyt dużej mocy, może okazać się, że nie zdążymy wykorzystać (odzyskać) energii wyprodukowanej w ciągu roku. Nadmiar energii zwyczajnie przepadnie.
Dobór pojemności magazynu energii.
W przypadku magazynu energii w pierwszym rzędzie musimy ocenić czy jest on nam potrzebny jako źródło rezerwowego (awaryjnego) zasilania, czy będzie on służył do zasilania naszej instalacji w czasie gdy nie pracują panele słoneczne. W obydwu przypadkach należy precyzyjnie policzyć maksymalne zapotrzebowanie na moc i określić czas pracy na takim źródle energii. W tym wypadku należy przewidzieć by moc paneli PV zapewniała zoptymalizowaną [racę systemu. Precyzyjny dobór pojemności magazynu energii pozwoli na korzystne i ergonomiczne wykorzystanie zgromadzonego prądu.
Sposób montażu
Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji PV należy podjąć decyzje gdzie zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne. Z punktu widzenia możliwości posadowienia paneli mamy trzy główne możliwości. Montaż na dachu płaskim, montaż na dachu skośnym lub montaż na gruncie.
Wybór jest to o tyle istotny, że dla prawidłowej pracy systemu panele powinny być skierowane na południe, z takim katem nachylenia by poddane nasłonecznieniu mogły produkować maksimum energii. Należy tu uwzględnić nie tylko kierunek i kąt nachylenia, ale również naturalne przysłony (np. drzewa, inne budynki) oraz zmianę kata padania promieni słonecznych zależnie od pory dnia czy roku.
Jak widać optymalizacja w tym względzie jest nieodzowna. Dlatego najlepiej w tej kwestii oprzeć się na doświadczeniu specjalistów i zacząć od koncepcji systemu.