Magazyny energii
Spośród wielu rodzajów magazynów energii, najczęściej stosowane są magazyny elektrochemiczne. Są to zespoły (stosy) specjalizowanych akumulatorów, których sumaryczna pojemność dobierana jest dla indywidualnych potrzeb użytkownika.
Magazyny energii mają dwojakie przeznaczenie. Najczęstszym do tej pory zastosowaniem magazynów energii jest tworzenie systemu rezerwowego (awaryjnego) zasilania, używanego przy zanikach prądu z sieci elektroenergetycznej. Jednak ciągły rozwój systemów PV spowodował duże zainteresowanie magazynami energii przez osoby chcące uniezależnić się od dostawców prądu oraz znacząco zmniejszyć koszty zaopatrzenia w energię elektryczna domu czy firmy. Ma to szczególne znaczenie przy zmianie przepisów związanych z włączaniem do sieci energetycznej systemów PV po 1.04.2022 roku.
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem systemu PV jest instalacja, która w ciągu dnia (słonecznego) produkuje energię pokrywającą bieżące zużycie. Natomiast jej nadmiar jest przekazywany do magazynu energii. Dopiero po naładowaniu magazynu energii do pełna, nadwyżka produkcji prądu jest wysyłana do zewnętrznej sieci. W porze gdy panele PV nie produkują energii elektrycznej, użytkownik w pierwszej kolejności zużywa prąd zgromadzony w magazynie energii, a gdy magazyn ulegnie rozładowaniu, odbieramy energię wysłaną do sieci. Dopiero po zużyciu wcześniej skumulowanego zapasu w sieci energetycznej, pobieramy energię płatną.
Dla prawidłowej pracy takiego systemu niezbędne jest opracowanie założeń i wymagań dla optymalnego doboru sprzętu sieci PV. Mają tu zastosowanie rozwiązania dedykowane dla instalacji prosumenckich (do 50kW) oraz większe, dla systemów przemysłowych powyżej 50kW.